Ja agrāk, padomju varas apstākļos, daudzi produkti veikalu plauktos vienkārši nebija, tad tagad modernās pārtikas preces parasti tiek padarītas lētākas, izmantojot viltošanas metodes. Tas būtībā ir viltojums. No vienas puses, mazumtirdzniecības ķēdes tādējādi palīdz “ietaupīt” naudu gala pircējam, vismaz tāda ir leģenda. Bet, ja paskatās patiesībai acīs, tad vienīgie, kam šādas manipulācijas ir izdevīgas, ir paši preču piegādātāji.
Un, lai gan sirdī saproti, ka parmezāns vai īsta tumšā šokolāde nevar maksāt daudz mazāk par cenu, par kādu tos pārdod tā dzimtenē, ik pa laikam tomēr tās iegādājas. Bet ar ko riskē patērētājs, iegādājoties šādus pārtikas produktus? Iespējams, viņam nekas būtiski nemainās, izņemot varbūt garšu, un pat tad ne vienmēr. Nu, mēģināsim to izdomāt. Kāda vispār ir atšķirība?
Mūsdienu pārtika
Iebiezinātais piens, sviestmaižu komplekts
Lasi arī: Šie divi zvaigžņu zīmju pārstāvji kļūs bagāti 2024. gada aprīlī
Visbiežāk produkti ar augstu tauku saturu tiek viltoti. Tas ietver iebiezināto pienu . Un, ja ņemam vērā, ka palmu eļļa kā produkts daidz kur ir aizliegta, mazumtirdzniecības ķēdēm ir daudz jaunu iespēju. Ražošanas laikā iebiezinātais piens, kas ražots nevis no dzīvnieku, bet gan augu taukiem, ir ievērojami lētāks. Un tas ielejas kārbās ne sliktāk. Cilvēki iegūst ēdamu, bet nekvalitatīvu produktu, un ražotājs iegūst milzīgu labumu. Tas arī viss, mēģiniet to izdomāt vēlāk. Jums vajadzēja izlasīt sīko druku.
Papildus iebiezinātajam pienam īpaši populāri ir citi produkti no “sviestmaižu komplekta”. Ko var ātri uzziest uz maizes? Tieši tā, eļļa. Tā kā tajā ir arī daudz tauku, to aizstāšana ar augu valsts taukiem nav daudz grūtāka nekā iebiezinātā piena gadījumā. Ko tālāk? Protams, siers . Īpaši dārgi. Tāpat kā parmezāns vai mocarella. Lielākā daļa preču mūsu veikalos vidusmēra itālieti ievestu klusās šausmās. Un ko darīt. Varbūt desas ? Vienīgi žēl, ka vārītā desa bieži tiek pildīta ar soju un dzīvnieku daļām, kas praktiski nav derīgas lietošanai pārtikā. Tas ir ok. Rūpnieciskā gaļasmašīna visu sasmalcina. Tas derēs ar sviestu un sieru.
Kūpināti produkti
Pat kūpinātas zivis , kas ir nozvejotas un kūpinātas, nekad nenāks par labu jūsu labsajūtai. Un jūs varat ēst šādu produktu tikai dažas reizes mēnesī, ne vairāk. Dūmi, lai cik acīmredzami tie būtu, ir kaitīgi mūsu organismam. Lai gan tas piešķir jebkuram ēdienam savu unikālo garšu. Bet pats kūpināšanas process pats par sevi ir diezgan darbietilpīgs un ilgs. Turklāt tas prasa zināmas zināšanas un resursus. Vai tiešām rūpnieciskā mērogā ir izdevīgi kūpināt zivis, gaļu un sierus?
Turpinājums nākošajā lapā…